İnovatif Fikirler Hızlı Çözümler

se partner
se ecoxpert
knx partner
Bize Sorun
Bizi Arayın
Teklif İsteyin

Daha konforlu ve enerji açısından tasarruf sağlayan ekonomik yapılar elde etmek için bina otomasyonu özellikle son yıllarda çok sık tercih edilen bir sistem haline gelmiştir.

Bir elektrik sistemi olarak uygulanmaya başlanan bu otomasyon sistemi, binadaki yer alan tüm temel sistemlerin bir araya gelmesi ve entegre olması sayesinde elde edilir. Yani bir bina içerisindeki tüm sistemleri içeren ve daha büyük bir kontrol oluşturan bir sağlayıcı sayesinde bir kontrol sistemi sağlanmaktadır.

Bir bina otomasyon sistemi (BAS), bir operatörün bağlı tüm bina sistemlerine tek bir arayüzden erişmesini, kontrol etmesini ve izlemesini sağlar. BAS teknolojisi ile, ağa bağlı elektronik cihazlar aracılığıyla binanızın sistemleri üzerinde merkezi kontrol elde edebilirsiniz. Geçmişte, HVAC, aydınlatma, güç ve erişim kontrol sistemlerine ince ayar yapmak kapsamlı manuel çaba gerektiriyordu. Yeni bina otomasyon çözümleriyle, tarihsel olarak silolanmış bu sistemleri yalnızca entegre etmekle kalmaz, aynı zamanda tek bir görünümden görünürlük ve kontrol elde edersiniz. Bu, karar vermeyi kolaylaştırır ve size zaman kazandırır.

Bina otomasyonunun bir diğer önemli yararı, daha fazla konfor ile daha fazla verimlilik arasındaki uzun süredir devam eden rekabeti çözmesidir. Yeni veri yığınlarıyla, enerji israfını en iyi şekilde nasıl azaltacağınız veya ortadan kaldıracağınız konusunda bilinçli kararlar alabilirsiniz. Örneğin, odalar boş ise, yolcular geri dönene kadar ışıkları kapatabilir veya HVAC çıkışını azaltabilirsiniz. Ve geri döndüklerinde, yolcular uygulama tabanlı oda kontrolleri aracılığıyla yaşam alanları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olurlar. Sonuç, daha düşük maliyetler ve daha fazla konfordur.

Bina Otomasyonu ile Neler Yapılır?

  • Aydınlatma, panjur, perde, elektrikli cihazlar, video cihazlar, güvenlik ve alarm kontrolünü ister evin içinden, isterseniz dünyanın herhangi bir yerinden yapabilirsiniz.
  • Sistemlerle 150 civarında sabit ya da zamana bağlı senaryo kontrol edebilirsiniz.
  • Senaryoları, tek tuşa basarak kontrol edebilirsiniz. (Günaydın, hoş geldin, iyi geceler, yemek, tv izleme, tatil, seyahat, deprem senaryolarını istediğiniz an kontrol edebilirsiniz.)
  • Kullanıcının isteğine göre oluşturulmuş, evden çıkış senaryosu ile çıkış sırasında tek bir tuşa basarak istediğiniz cihazları açık bırakır, istediğiniz cihazları kapatır yada belli seviyelerde tutabilirsiniz (ışık, perde, panjur, klima, kombi) elektriği, suyu, gazı kesebilir, alarm kurabilirsiniz.
  • Eve geldiğinizde, güvenlik sistemi şifrenizi sorar, şifrenizi girdikten sonra hemen tek tuşla hoş geldin senaryosu ikonuna basarak, yanmasını istediğiniz ışıkları aynı anda yakabilirsiniz.
  • Tatil senaryosu ile suyu, gazı keser, panjurları, perdeleri kapar, alarmı devreye alabilirsiniz.
  • Sistemde acil durum ve acil tıbbi yardım butonu bulunmaktadır, bir tehlike halinde istediğiniz yerlere acil durum bilgisi gönderilebilir.
  • Telefon ile evinizi dışarıdan arayıp kombinizi, klimanızı çalıştırabilir, alarmınızı devreye alıp devreden çıkarabilir, tatildeyken bahçenizi sulayabilir, oluşturmuş olduğunuz senaryoları aktife geçirebilir, gazı, suyu, elektriği kesebilirsiniz.