İnovatif Fikirler Hızlı Çözümler

se partner
se ecoxpert
knx partner
Bize Sorun
Bizi Arayın
Teklif İsteyin

Enerji İzleme Yazılımı ve Çözümleri

Enerji verimliliğinde temel konulardan biri enerjinin ölçülmesi anlık olarak izlenmesi ve raporlanabilmesidir. Analizörlerden alınan verilerin izlenebilmesi, değerlendirilebilmesi ve karar alma mekanizmalarına dahil edilmesi için izleme sistemlerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Enerji verimliliğinde temel konulardan biri enerjinin ölçülmesi anlık olarak izlenmesi ve raporlanabilmesidir. Analizörlerden alınan verilerin izlenebilmesi, değerlendirilebilmesi ve karar alma mekanizmalarına dahil edilmesi için izleme sistemlerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Enerji Tüketim Merkezlerinin Belirlenmesi

Aydınlatma, ısıtma, üretim bölümleri veya üretim prosesindeki makinelerin tükettiği enerjiler ölçülerek kaydedilebilir. Bu veriler ile karşılaştırmalı raporlar hazırlanarak, en çok tüketimin olduğu merkezler belirlenebilir ve öncelikli olarak bu merkezlerde çalışmalar yapılarak kısa sürede yapılan yatırımın tasarruf olarak geri dönüşümü sağlanabilir.

Örnek :

Aynı ürün üretilen hatların girişlerinden üçünü parti enerji analizörleri ile enerji tüketimleri ölçülür. Üretilen ürünler pals veren sensörler ile üçünü parti enerji yönetim analizörlerinin DI girişleri tarafından sayılır. Tüm bilgiler Arya Sistem uzak izleme yazılımında kayıt altına alınır. İstenilen zaman aralıklarında üretilen ürün başına tüketilen enerji hesaplanarak hangi makinenin veya bölümün daha verimli çalıştığı raporlanabilir. Tasarruf ile ilgili daha doğru kararlar alınabilir. Su ve Doğalgaz kullanımı da pals veren sayaçlar ile üçünü parti enerji yönetim analizörlerinin DI girişleri tarafından ölçülerek aynı şekilde ürün başına tüketim raporu hazırlanabilir.

Ürün Başına Enerji Maliyetlerinin Hesaplanması

Üretilen ürün adeti ve bu ürünleri üretmek için harcanan toplam enerji ölçülerek, ürün başına enerji maliyetleri raporlanabilir. Bu raporlama günün belli saatleri veya ayın belli günleri için yapılarak, en verimli üretim zamanı belirlenebilir.

Örnek:

Tüm üretilen ürünler pals veren sensörler ile üçünü parti enerji analizörlerinin DI girişleri tarafından sayılır. üçünü parti enerji analizörleri ile enerji tüketimleri ölçülür. İstenirse pals veren sayaçlar ile SU ve DOĞALGAZ ölçümleri de yapılabilir. İstenilen zaman aralıklarında üretilen ürün başına tüketilen enerji raporlanır. İstenilirse bu tüketimler güncel birim fiyatlar ile çarpılarak, ürün maliyet reçetesine “TL” olarak eklenebilir.

Reaktif Enerji Kontrolü

Arya Otomasyon bünyesinde anlaşmalı olduğumuz şirketlerin kontrol rölesi ile hassas kompanzasyon yapar reaktif ceza sınırının altında kalırsınız. Uzaktan sisteminizi izleyerek, anında bilgi alırsınız. Atayacağınız alarmlar ile faturanızda sürpriz reaktif ceza görmeden müdahale edersiniz, tasarruf yaparsınız.

Örnek:

Arya Otomasyon bünyesinde anlaşmalı olduğumuz şirketlerin kontrol rölesi ile kompanzasyon panosunu uzaktan izleyebilirsiniz. Arya Sistem yazılımında Q/P ind. ve Q/P kap. alarm sınırlarınızı ayarlayarak bu sınırı aşmanız durumunda alarm oluşturabilirsiniz. Hatta istediğiniz kullanıcıların e-mail adreslerini tanımlayarak alarm durumunda anında mail ile uyarı verilmesini sağlayabilirsiniz.

İç Abonelere Otomatik Faturalama

Arya Sistem Enerji yönetim yazılımı ile ölçülen enerjiler, saatlik-günlük veya aylık olarak bölümlere veya iç abonelere faturalanabilir.

Örnek:

AVM veya OSB bölgelerinde iç abonelere elektrik, su ve doğalgaz yönetim tarafından satılıyorsa üçünü parti enerji analizör ile tüketilen elektrik enerjisi, pals veren sayaçlar ile üçünü parti enerji analizörünün DI girişleri tarafından tüketilen su ve doğalgaz ölçülerek kayıt altına alınır. Belli zaman aralıklarında girilen birim fiyata göre otomatik fatura oluşturularak, basılabilir.